×
Editör : 74medya
23 Mart 2020
Bankalar ve kamu esnek çalışmaya geçiyor

Coronavirüs’le mücadele kapsamında en çok tartışılan konu, bankalardaki yoğunluğa karşı ne yapılacağıydı. Türkiye Bankalar Birliği ilk adımı attı, özel bankalar sadece 12:00-17:00 arası müşteri kabul edecek.

Kamuda da benzer uygulama için genelge bu gece yayınlandı. Kamu kurumları uzaktan ya da dönüşümlü çalışacak. Esnek çalışma gereği işe gelmeyenler idari izinli sayılacak. Çağrı durumunda gelmek ise zorunlu…

74MEDYA/GÜNDEM

Bankaların müşterileriyle doğrudan hizmet saati 5 saatle sınırlandırıldı. İsteyen banka ya da şube, çalışma ve müşteri kabul saatlerini esnek olarak belirleyebilecek. Tüm şubelerde yakın temas ve kalabalık ortamın önlenmesine yönelik tedbir de alınacak. Bankalar, yapılan değişiklikle ilgili müşterilerini bilgilendirecek.

Esnek çalışma modelinde bazı bankacılar, görevlerine evinden devam edecek. Gişe çalışanlarının yarısı evden, yarısı şubeden çalışacak. Vardiya sistemi uygulanacak. Belgede yazılı olmayan başka bir uygulamada özel bankalarda kıyafetlerin serbest bırakılması.

Bankaların önünde hep kuyruk var. Bankacılar tedirgin. Bu duruma karşı da önlem alınacak. 

Kamuda da benzer uygulamaya ilişkin genelge bu gece açıklandı. Buna göre kamu kurumları uzaktan ya da dönüşümlü çalışma sistemine geçiliyor. Esnek çalışma gereği işe gelmeyenler idari izinli sayılacak. Çağrı durumunda gelmek ise zorunlu…

Türkiye Bankalar Birliği’nin tavsiye niteliğindeki duyurusu şimdilik özel bankalara yönelik. Devlet bankalarının da benzer uygulamaya geçmesi bekleniyor. İşte kamuda esnek çalışma genelgesi ve Bankalar Birliği’nin aldığı tavsiye kararları:

KAMUDA ESNEK ÇALIŞMA GENELGESİ

BANKALAR BİRLİĞİ ESNEK ÇALIŞMA TAVSİYESİ

Yorum Yap
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, hakaret ve küfür içeren, kaba, müstehcen, kişilik haklarına zarar verici içeriklerden doğan her sorumluluk içeriği gönderen üyeye aittir.

BENZER HABERLER