×
Editör : 74medya
8 Şubat 2020
Çinliler Bartın’da maske toplamaya başladı

Çin’den yayılan Corona virüsü tüm dünyayı sarsarken, Bartın’a yansıması ilginç oldu. İki Çinli, Bartın’da bazı eczanelerden toplu maske sakın aldı. Tuna Eczanesi’nden 200 maske satın alan Çinliler, bir gün sonra 200 daha istedi. Eczane sipariş verdi ancak “Stokta yok” yanıtı aldı.

74MEDYA/ÖZEL

ÇİN’de ortaya çıkan ve dünyaya yayılan ‘corona virüs’e karşı önlem amacıyla maske kullanılıyor. Maske talebinin arttığı ve üretimde talebin karşılanamadığı söyleniyordu. Bartın’da yaşayan az sayıdaki Çinli’nin şehirdeki bazı eczanelerden toplu maske satın aldıkları ortaya çıktı.

74medya, o alışverişin izini sürdü ve ilginç bir sonuca ulaştı. Kapalı Pazar yerinin karşısındaki Tuna Eczanesi’ne gelen iki Çinli’nin eczanedeki bütün maskeleri satın aldığı ortaya çıktı. Eczanenin sahibi İlknur ve eşi Rıfat Erkan bu alımı doğruladı. İki Çinli vatandaşın eczaneden 200 maske satın aldığını doğrulayan Eczacı Rıfat Erkan, aynı Çinliler’in bir gün 200 maske daha almak istedikleri bilgisini verdi. Rıfat Erkan, maske için sipariş geçtiklerini ancak stoklarda kalmadığı yanıtını aldıklarını söyledi.

Çinlilerin bu maskeleri kullanmak için mi, ülkelerine göndermek için mi yoksa satmak için mi aldıkları anlaşılamadı. Bartın’da Gözde Eczanesi gibi bazı eczane sahipleri, yabancıların ülkelerindeki yakınlarına göndermek üzere küçük miktarda maske satın aldıkları bilgisini verdi. Ancak toplu satın alma durumu sadece birkaç eczanede gözlemlendi.

Zira Çin’de maske talebi büyük rakamlara ulaştı. Hatta Çinliler’in üretilip daha önce Türkiye’ye pazarladıkları maskeleri geri satın almaya başladıkları daha önce ulusal basına yansımıştı. Denizli’de medikal firma sahibi Erhan Demirel, “Şirket telefonları ve benim cep telefonum gece gündüz susmuyor. İnternet aracılığıyla ulaşmaya çalışıyorlar. Çin’deki ‘koronavirüs’ nedeniyle üretim orada yetersiz olduğu için çevre ülkelerden karşılamaya çalışıyorlar. Fakat oradakiler de karşılamayınca talep Türkiye’ye kadar geldi. Çok yoğun maske talebiyle karşı karşıyayız. Japonya, Hong Kong, Kırgızistan, Türkmenistan, aklınıza gelebilecek her yerden arıyorlar. 1 milyon, 5 milyon, 10 milyon, 100 milyon adet isteyen firmalar bile oldu” dedi.

Denizlili medikalcı Erhan Demirel…

Yorum Yap
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, hakaret ve küfür içeren, kaba, müstehcen, kişilik haklarına zarar verici içeriklerden doğan her sorumluluk içeriği gönderen üyeye aittir.

BENZER HABERLER