×
Editör : 74medya
20 Mart 2020
İşte karantinayı bozanlara verilecek cezalar

Başta umreden dönenler olmak üzere yurt dışından gelenlere, “14 gün evden çıkmayın” kuralı konmuştu. Peki kuralı bozanlara ne yapılacak?

1- Üç bin 150 TL para cezası. 2- Bir yıla kadar hapis istemiyle dava. 3- İkinci ihlalde polis gözetiminde karantina.

Dışarı çıkması sınırlandırılan 65 yaş ve üzeri vatandaşlara da ihlal halinde 392 liradan 3 bin 150 liraya varan idari para cezası uygulanacak.

Sivas’ta izin almadan adreslerinden ayrıldıkları tespit edilen söz konusu 3 kişiye, 3 bin 150’şer lira idari para cezası uygulandı. Kocaeli’de yapılan denetimlerde ise yurt dışından gelen ve 14 gün kuralına uymadığı tespit edilen 115 vatandaşa para cezası uygulandı.

Gaziantep Valiliği de para cezası uyarısı yaptı, ikinci kez ihlal yapanların Valilikçe belirlenen yerlerde 14 gün süreyle gözlem altında tutulacağını duyurdu. Kurallara uymayanlara ayrıca, TCK’nin 195. maddesi gereğince 2 aydan 1 yıla kadar hapis cezası talebiyle haklarında adli işlem başlatılacak.

Yorum Yap
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, hakaret ve küfür içeren, kaba, müstehcen, kişilik haklarına zarar verici içeriklerden doğan her sorumluluk içeriği gönderen üyeye aittir.

BENZER HABERLER