×
Editör : 74medya
9 Mayıs 2020
Amasra polis müdürü görevden alındı, Vali polisler için müfettiş istedi

Ramazan ayı, alkol, belediye başkanı, Coronavirüs yasakları, görevden alınan polisler, İçişleri’nden müfettiş, kamera görüntüleri ve ulusal basın… Mahkemelik olan haberin ardından yaşanan gelişmeler üzerine Amasra’da birkaç gündür olanı biteni derledik.

74MEDYA/GÜNDEM

Her şey, 6 Mayıs günü Ahmet Oktay’ın sahibi olduğu Eybey medyada “Edinilen bilgilere göre Amasra’da sahil kenarında bulunan bir mekanda yatsı ezanı okunurken yüksek sesli müzik çalınarak alkol aldıkları iddia edilen Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır ve beraberindeki 3 kişiye Kabahatler Kanunu kapsamında ceza kesildi” haberiyle başladı.

BAŞKAN YALANLADI; SAVCILIK KANALIYLA GÖRÜŞECEĞİZ

Haberi yayınladıktan sonra aynı gün telefonla Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır’ı arayan medya kuruluşu, “Geç kaldınız, savcılık kanalıyla görüşeceğiz. Üzücü bir şey yakışmadı. Bu konuda herhangi bir dayanağınız olur, ceza kesildiği iddia edilen şahıs benim. Bana sorarsınız, Emniyete sorarsınız onu da oraya eklersiniz yine de haberinizi yapabilirsiniz ama böyle bir olay yok” cevabını alır.

EMNİYET MÜDÜRÜ GÖREVDEN ALINIR, O POLİSLERE DE İNCELEME

Artık olay, iddia sahibi yayıncı kuruluş ile belediye başkanı arasında davalık olmuştur. Ancak ondan sonra yaşanan gelişmeler hiç sıradan değildir. Çünkü bir gün sonra Amasra İlçe Emniyet Müdürü Tuncer Topal, görevden alınarak Bartın merkeze çekilir. Yerine Kemer Şehit Serkan Yakın Polis Karakolu Amiri Bülent Kurt atanır. Yapılan ihbara ve denetime rağmen işlem yapmayan iki polis hakkında da işlem başlatılır.

VALİ İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN MÜFETTİŞ İSTEDİ

Amasra’nın CHP’li Belediye Başkanı, “Sahil kenarında kurallara uymamak, dini değerlere saygısızlık yapmak, Ramazan ayında içki içerek çevreyi rahatsız etmekle” suçlanmakta, durumu gören polislerin de görevini yapmamakla itham edilmektedir.

Söz konusu mekan, polis tarafından kordon altına alınırken bir gelişme daha yaşanır. Bartın Valisi Sinan Güner’in, devriye görevine giden iki polisle ilgili olarak İçişleri Bakanlığı’ndan müfettiş talep ettiği haberi gündeme bomba gibi düşer. (74medya, bu bilgiyi de Valilik kaynaklarından teyit etti.) Olay bakanlık boyutuna taşınınca yaşananların haber olması artık kaçınılmazdır.

BAŞKAN RECAİ ÇAKIR İKİNCİ KEZ YALANLADI

Başkan Recai Çakır, gelişmeler ardından bu kez Amasra Belediyesi’nin sosyal medya hesabından “Yapılmak istenen; Belediye başkanını ve Amasra’yı itibarsızlaştırmaktır. Anılan işletme restoran olmadığı gibi Covid 19 kapsamında faaliyeti durdurulan işletmelerden değildir. Algı operasyonu yapılıyor” der ve “Asılsız haberle ilgili ben de kişisel haklarıma saldırı içeren haberler ve kişilerle ilgili hukuki süreçleri işleteceğim” ifadeleri ile haberi bir kez daha yalanlar. Açıklamanın temkinli bir dille yazıldığı da dikkatlerden kaçmaz.

YAYIN KURULUŞU GÖRÜNTÜLERİ YAYINLADI

Bunun üzerine iddia sahibi yayın kuruluşu, dün akşam o geceye ait görüntüleri haber bültenine taşır. Söz konusu mekan, Başkan Çakır’ın mekana geldiği an, polislerin gelişi gibi detaylar görüntülerde alt yazı ile yer alır. O görüntüleri biz de izledik. Ancak görüntü kalitesi iyi olmadığı için detayları tam çözemedik. Kriminal inceleme, olan biteni daha net ortaya çıkartacaktır. Haberde mekanın statüsü, gece boyu yaşananlar saniye saniye anlatılır. İşte o görüntüler:

ULUSAL BASIN SİTELERİNDE MANŞETE TAŞINDI

Görüntünün ortaya çıkınca konu ulusal basına yansır. Takvim, Haber7, Yenişafak, Haberx gibi ulusal internet siteleri, haberi “Amasra’nın ‘Ağlayan Ağaç’ mevkisi olarak bilinen yerinde iftardan sonra arkadaşlarıyla buluşan Belediye Başkanı Çakır’ın yüksek ses ile müzik dinlemeleri ve alkol alemi yapmaları, ilçe sakinleri tarafından tepkiyle karşılandı” cümleleriyle manşete taşır.

Görüntülerin ardından bazı ulusal basın siteleri, Amasra’da yaşananları gündemine böyle aldı.

YORUMSUZ AKTARDIK, KAMUOYUNUN TAKDİRİNE

74medya’nın edindiği bilgilere göre o gece yapılan ihbarlar üzerine polis üç, zabıta ekipleri ise bir kez olay mahalline geldi. Ancak bir işlem yapılmadı. Orada gece orada ceza tutanağı da düzenlenmedi. Emniyet Müdürü Bartın’a çekildi, devriyeye giden polis memurları hakkında “görevi ihmal” incelemesi başlatıldı.

İşte 5 gündür Bartın gündemini meşgul eden konu hakkında yaşanan tüm gelişmeleri, tarafların kamuoyuna yaptığı açıklamaları sizler için derledik. Taraflar mahkemelik, emniyet ayağı da soruşturmalık olduğu için iddiaları yorumsuz aktardık. Soruşturmanın sonuçları merakla bekleniyor. 74medya, olayın objektif takipçisi olacaktır.

1 Yorum
Yorumlar
74 Medya | Yeni Bartın'ın açılış sayfası Bartıy
Bahsi geçen bir chpli belediye başkanı. Mevzuya balıklama atlayan ulusal basından sadece TAKVİM-HABER7-YENİŞAFAK ... havuz medyası lağım çukuru gibi. Akpli belediyelerin rezilliklerini de böyle manşet yapsınlar bu yayın organları ;)

Yorum Yap
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, hakaret ve küfür içeren, kaba, müstehcen, kişilik haklarına zarar verici içeriklerden doğan her sorumluluk içeriği gönderen üyeye aittir.

BENZER HABERLER