×
Editör : 74medya
13 Temmuz 2020
Amasra’da kumsalın üstüne büfe kuruluyor

Sezonun tam ortasında kumsalda yürütülen inşaatı Başkan Recai Çakır’a sorduk; “Çevre Şehircilik Vaziyet Planı olarak onaylı. Kıyı Kanunu mevzuatına uygun şekilde büfe yapıyoruz” dedi.   

74MEDYA/ÇEVRE/YAŞAM

Bartın’ın tarihi ve turistlik ilçesi Amasra Büyük Liman’da bu günlerde hummalı bir çalışma var. Yaklaşık iki hafta önce plaja dökülen beton temelin kırılarak kaldırılması ardından aynı bölgeye bu kez demir temel oluşturuldu. Tam da turizm sezonunun ortasında, plaj kumlarının üzerinde yapılmak istenen çalışma eleştirileri de beraberinde getirdi. Peki buraya ne yapılıyor, mevzuata uygun mu?

“ÇEVRE ŞEHİRCİLİK VAZİYET PLANI ONAYI ALINDI”

74medya, konuyu olayın muhatabına sordu. Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır, yapılan çalışmayı anlattı. Recai Başkan, bölgede Çevre Şehircilik Vaziyet Planı onaylatılmış bir proje yürüttüklerini anlattı.

“BETONU DOĞRU BULMADIM, BİLGİM DIŞINDA OLMUŞ”

Başkan Çakır, Kıyı Kanununun Uygulanmasına Yönelik Mevzuat kapsamında 6 metrekareyi geçmeyecek şekilde sabit olmayan duş-gölgelik-kabin-büfe olacak bir çalışma yürüttüklerini söyledi. Kısa süre önce plajdan sökülen beton temelle ilgili sorumuza “Belediye memurlarımız bilgim dışında oraya bir beton dökmüş. Doğru bulmadığım için söktürdüm” ifadelerini kullandı.

“COVİD-19 NEDENİYLE GECİKME YAŞANDI”

“Tam sezon ortası plajda yapılan bu çalışma uygun mu?” sorumuza ise Recai Başkan “Covid-19 süreci nedeniyle gecikme yaşandı. Böyle bir süreci öngöremedik. Ama çalışmayı hızlıca bitirip bayram öncesi kullanıma sokacağız. Kullanım ihalesine çıkıyoruz şimdi, askıda” ifadelerini kullandı.

YÖNETMELİK NE DİYOR?

Kıyı Kanununun Uygulanmasına Yönelik Mevzuat’un üçüncü bölümü, “Kıyıda ve Doldurma ve Kurutma Yoluyla Kazanılan Arazilerde Planlama ve Yapılanma” durumunu kapsıyor. C maddesi şöyle: Kıyılarda ayrıca uygulama imar planı yapılmadan sabit olmayan duş, gölgelik, soyunma kabini, aralarında en az 150 metre mesafe olmak kaydı ile 6 m2 ‘yi geçmeyen büfe ve kirletici etkisi olmayan fosseptik yapımını gerektirmeyen seyyar tuvalet ve ahşap iskeleler…”

Amasra’da aynı bölgeye daha önce dökülen beton sökülmüştü. 

4 Yorum
Yorumlar
74 Medya | Yeni Bartın'ın açılış sayfası Orhan yalcinkaya
Bi amasra kalmişdi onu da haledin ulan amasra halki demeki bunu hak ediyor diyecek ne söz var nede ıtıraz edilecek durum var
74 Medya | Yeni Bartın'ın açılış sayfası ASIM SOYDAN
Beton doğru bulunmadı ama ağır çelik malzemeden çok çok daha büyük bir platformun yapılmasımıdır doğru olan ? Sorun gerçekten beton mu ? Yoksa daha büyüğünün yapılması fikrine dönüş mü ? Şayet biz bu şikayetleri yapmamış olsaydık betonlar yine kırılacakmıydı, bunuda açmak gerekir. Amasra halkının istemediği hiç bir şey yapılmayacak denilmedi mi , gerçekten halk bu 2 kütleyi istiyor mu ? Bunları artık bırakalım ve Amasra Belediyesinin aklı selim davranıp bu ihaleyi iptal etmesi gerektiğine odaklanalım. Şayet o 2 platform oraya dikilirse o platformun kumsalın hemen içindeki 2 kaçak kafe-restoranta dönüşeceğine şahit olmak mümkün.
74 Medya | Yeni Bartın'ın açılış sayfası ASIM SOYDAN
3621 SAYILI KIYI KANUNU' nun 13.Madde / c bendi ne diyor : c) (Değişik: RG- 30/3/1994-21890) Kıyılarda ayrıca uygulama imar planı yapılmadan sabit olmayan duş, gölgelik, soyunma kabini, aralarında en az 150 metre mesafe olmak kaydı ile 6 m2 'yi geçmeyen büfe ve kirletici etkisi olmayan fosseptik yapımını gerektirmeyen seyyar tuvalet ve ahşap iskeleler (Mülga ibare:RG-29/6/2018-30463) (...) Şimdi birlikte irdeleyelim : 1) Daha önce bu kadar turist nerede soyunuyordu ve bir çok pansiyoncu bu şikayetlerden neden bahsetmedi ? 2) Bu insanlar zaten kıyıya yakın pansiyonlardan gelip, konakladıkları yerlerde bu ihtiyaçlarını gidermiyorlarmıydı ? 3) Şimdiye kadar Wc ihtiyacı nasıl karşılanıyordu, sıkıntılı süreç neden 20-25 yıldır ve hatta turistin çok olduğu daha önceki dönemlerde dillendirilmedi ? 4) Plajın bu kısmı çok yoğun yaz günlerinde hiç mi dolmamıştır ? 5) Plajda soyunma kabini, duş alanları yokmuydu yada bunlar yeterli değil miydi ? Bu şikayetler şimdiye kadar neden hiç gündem maddesi olmamıştır ? 6) Peki bu yapılan yapı bu plajda ne kadar görselliği etkilemektedir ? Yıllarca hiç bir belediye buraya girmemiş ve şimdi gündeme devasa bir platform ile geliyor, üstelik büfeside var ... Peki kardeşim büfe neyin nesi o zaman, soyunma kabini, duş vd ... her neyse büfe nedir ? 7) Bütün bunları bir köşeye itelim ve yönetmeliğe bir bakalım isterseniz ... Ne diyor ???? büfe olacaksa da aralarında 150 m mesafe olacak demiyormu ? Kıyı tanımı nedir ? Kıyı çizgisi ile Kıyı Kenar Çizgisi arasında kalan bölge, öyle değil mi ? Peki bu bölge içinde kalan yerde Kaçak durumda olup belediyeninde halen daha kira geliri aldığı ve Büfe olarak başlanıp kocaman bir restoranta dönüştürülen üstelik devasa bir iskeleside olan ve dün itibariylede şikayet dilekçelerimizi verdiğimiz 2 adet kafe-restorant yok mu ? .... Var değil mi ? Hatta dün yine şikayette bulunduğumuz bir dondurma büfesi yok mu ? ... Var değil mi ... Peki arasındaki mesafe ne kadar ? 8-10 m, diğeriylede 4-5 m ... Şİmdi kanun sizlerce uygulanıyor mu ? Şimdi Amasra Belediyesi nin 3621 sayılı Kanunun 13.Maddesinin / c bendini nasıl yorumladığının açıklamasını istiyorum ?
74 Medya | Yeni Bartın'ın açılış sayfası Gazeteci
Bilgim dışında mı? :))

Yorum Yap
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, hakaret ve küfür içeren, kaba, müstehcen, kişilik haklarına zarar verici içeriklerden doğan her sorumluluk içeriği gönderen üyeye aittir.

BENZER HABERLER