×
Editör : 74medya
24 Temmuz 2020
Bartın Valisi Sinan Güner, Covid-19 vakalarının kaynağını açıkladı

Bartın Pandemi’de yatan pozitif hasta sayısı 20. Evinde izlenen vaka sayısı ise 36. Yoğun bakımda ya da entübe hasta sayısı yok. İşte Bartın’da güncellenmiş Koronavirüs bilgileri…

74MEDYA/SAĞLIK

24 Ocak Basın Bayramı nedeniyle Bartın’daki basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya gelen Bartın Valisi Sinan Güner önemli açıklamalar yaptı. Güner, Covid-19 mücadelesi ve hastanedeki son durumu da paylaştı. Güner, şehirde Koronavirüs tedavisi gören toplam 56 kişinin olduğunu söyledi:

Bartın’da bu güne kadar Koronavirüs toplam vaka sayısı: 224

Hastanede yatan pozitif vaka: 20

Evinde izlenen vaka sayısı 36

Yoğun bakım ve entübe hasta sayısı: 0

Toplam test sayısı: 6769

Toplam vefat: 4

Pandemiyle mücadele sürecine ilişkin detaylar da anlatan Vali Güner, “11 Mart’tan itibaren sert ve şiddetli tedbirler uyguladık. Yurt dışından gelenlere karantina, ilçelere giriş çıkışların sınırlandırılması gibi. Bartın olarak 1 Haziran’a 0 vaka ile girdik. 1 Haziran’da ikinci dönem ve kontrollü hayat başladı. Sınırlamalar kaldırıldı, düğünler, deniz sezonu gibi aktiviteler başladı” dedi.

O UYGULAMA TÜRKİYE’DE SADECE BARTIN’DA VAR

Yaşanılan vakaların tamamının düğün-nişan ya da deniz sezonu nedeniyle il dışından gelen kaynaklı olduğunu belirten Vali Güner, “Vakalardan biri Gümüşhane’den gelmiş. Deniz sezonu için. Düğünler nedeniyle bir hareketlilik var. Düğün de ritüeller var adam ‘ölsem de o oyunu yapacağım’ diyor. Türkiye’de sadece Bartın’da yapılan bir uygulama var. Kolluk güçleri tüm oteller ya da otobüsle gelenleri tek tek sorguluyor. Bu sadece Bartın ve Sağlık Bakanlığı ile yürüttüğümüz bir çalışma. Kolluk TC’den sorguladığında kuşkulu durumlar anında çıkıyor karşımıza. Konaklayan, denize giren kim varsa… Kuşkulu durumda anında müdahale ediyoruz” bilgilerini paylaştı.

Halı sahaların ya da spor okullarının hala faaliyete başlayamamasıyla ilgili bir soruya da Vali Güner, kendi inisiyatiflerinde bir tasarruf kullanmadıklarını, Sağlık ya da İçişleri Bakanlığı’ndan gelen her düzenlemeyi anında hayata geçirdiklerini kaydetti. Vali Sinan Güner, Kurban Bayramı ile ilgili alınacak tedbirleri Pazartesi günü duyuracaklarını açıkladı.

Basın Bayramı buluşmasına Vali Yardımcısı Abdullah Akdaş, İl Jandarma Komutanı J.Alb. Fahri Semiz, İl Emniyet Müdürü Çetin Bozkuş da hazır bulundu. İnkum İl Özel İdaresi Sosyal Tesislerinde düzenlenen kahvaltıda Türk basınında sansürün kaldırılışının yıl dönümünde gece gündüz demeden büyük bir özveriyle çalışan basın mensuplarının “24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı”nı kutlayan Vali Güner şunları söyledi: “Hızla değişen ve dönüşen modern dünyada basın, toplum ve devlet ilişkilerinin sağlıklı yürümesinde, yönetim ile ilgili kurum ve kuruluşların işlerlik kazanmasında ciddi bir fonksiyona sahiptir. Nesnel bilgi ve tarafsız habercilik ilkeleri ile halk adına hareket eden basın, görünürlüğü son derece yüksek, etkin ve özgür bir denetim aracıdır. Basın toplumun doğru ve gerçek bilgiye ulaşmasında kamu kurumları ile halk arasında köprü görevini üstlenen önemli bir rol oynamaktadır.”

Basın mensuplarının gündeme dair sorularını cevaplandıran Vali Güner, programına katılımlarından dolayı basın mensuplarına teşekkür etti.

Yorumlar
74 Medya | Yeni Bartın'ın açılış sayfası Mesut oztas
Sahil kasabalari maske var sosyal mesafe yok.

Yorum Yap
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, hakaret ve küfür içeren, kaba, müstehcen, kişilik haklarına zarar verici içeriklerden doğan her sorumluluk içeriği gönderen üyeye aittir.

BENZER HABERLER