×
Editör : 74medya
7 Temmuz 2020
Bartın’ın o köylerine hala tankerle su taşınıyor!

Esenyurt, İmamlar, Kutlubeyyazıcılar köyü sakinlerinin 2002’den bu yana verdiği dramatik su mücadelesi dillere destan.

74MEDYA/YAŞAM

Bartın’ın hemen kıyısında, Bartın Üniversitesi’nin kurulduğu Kutlubeyyazıcılar,  bir adım arkasında yer alan Esenyurt köyü ile İmamlar Mahallesi’nin su mücadelesi  2002 yıllarına uzanıyor. O tarihten bu yana KÖYDES desteği ile su getirmek için 9 ihale yapılmış. Su yolları 9 kez kazılmış ve üstü kapatılmış. Ancak ne hikmetse musluklardan bir damla su akmamış.

Muhtarlar ile köylüler arasında yaşanan sorunlar da bu soruna hizmet etmiş. Mesela 7 yıl önce bölgenin muhtarı “Kimseden su parası alınmayacak” vaadinde bulunmuş. Ancak sonra para isteyince üç beş haneyle sorun yaşamış. Sonuçta koca bir ahali yıllardır susuzluk çilesi çekmiş, çekmeye de devam ediyor.

Hiç çalışmadan eskiyen su hatlarını yenilemek için yapılan ihalelerin sonuncusu bu yıl yeniden yapılacak. Aldığımız bilgilere göre KÖYDES önümüzdeki günlerde bölgenin su şebekesi için 10. kez ihaleye çıkacak. Vatandaşların tek dileği, bu kez musluklarından su akması.

Bu fotoğraflar, 74medya’nın whatshapp ihbar hattına düştü. Özel İdare’nin köylere hala tankerle su taşıdığını gösteriyor. Köylüler ise çareyi evlerine depo kurmakta bulmuşlar. Traktörlerle taşıdıkları suları depoya yükleyip su ihtiyaçlarını gideriyorlar.

2 Yorum
Yorumlar
74 Medya | Yeni Bartın'ın açılış sayfası Mesut oztas
Bu koylerin bagli oldugu belediye yokmudur acaba.
74 Medya | Yeni Bartın'ın açılış sayfası Yılmaz saglamdal
Bizim cılemiz degıl 9 kez ıhale 99 kez ıhalede yapışsa yınede bu suyun gelecegınden supelıyız

Yorum Yap
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, hakaret ve küfür içeren, kaba, müstehcen, kişilik haklarına zarar verici içeriklerden doğan her sorumluluk içeriği gönderen üyeye aittir.

BENZER HABERLER