×
Editör : 74medya
4 Haziran 2020
Bartın’ın ünlü plajını bakın kaçıncı sıraya koydular

Türkiye’nin en büyük gazetelerinden Hürriyet, “Sosyal mesafeyi koruyabileceğiniz en iyi 10 plaj” listesi yayınladı.

Oluşturulan jüriye ‘sosyal mesafeli tatil’ için en uygun belde ve plajlar soruldu. 10 isimli listeye Bartın’dan da bir plaj girdi. Üstelik Karadeniz’den giren tek isim oldu. İşte o sıralama:

74MEDYA/MAGAZİN

İŞTE SOSYAL MESAFEYİ KURAYABİLECEĞİNİZ EN İYİ 10 PLAJ

1-Gerekli tedbirler alındı bile

Konyaaltı Plajı-Antalya: Şehrin en popüler plajlarından biri. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin aldığı tedbirlerden sonra sosyal mesaje kuralını uygulamak daha kolay olacak. Yılın neredeyse 6 ayı denize girme fırsatı sunan Konyaaltı Plajı, 7 km boyunca uzanıyor.

2- Çocuklu ailelere uygun

Sarımsaklı Plajı-Balıkesir: Balıkesir’in Ayvalık İlçesi’ne 8 km uzaklıkta. Plaj ise 7 km uzunluğunda ve 100 metre genişliğinde. İnce kumlu plaj sosyal mesafeli tatil için uygun. Denizin sığ olması nedeniyle çocuklu aileler tarafından da her zaman tercih ediliyor.

3-Tenha koylar bulabilirsiniz

Ayazma Plajı-Balıkesir: Plaj, Çanakkale’ye bağlı Bozcaada’ya sadece 8 km uzaklıkta. Geniş ve kumluk. Soğuk denizi sevenler için ideal. Ayrıca Bozcaada yaz aylarında kalabalık olsa da denize girilecek tenha koyları da var.

4-Karadeniz’in serin suları

İnkumu Plajı-Bartın: Uzunluğu yaklaşık 3 km. Yeşil ve mavinin Karadeniz’de buluştuğu plaj, Bartın’a 13 km, Amasra’ya ise 30 km uzaklıkta. Bartınlılar yaz aylarını burada değerlendiriyor. Kalabalık olsa da genişliği sayesinde sosyal mesafeye uygun.

5-Antik kentte sakin tatil

Faselis Flajı-Antalya: Faselis, Likya’daki antik bir kent… Denize girebileceğiniz 4 limanı var; Kuzey Limanı, Savaş Limanı, Korunmuş Liman ve Güneş Limanı. Kemer’e 16 km uzaklıkta. Kalabalıklardan uzak, antik bir kentte tatil yapmak için…

6-Gözlerden uzak bir güzellik

Panayır İskelesi Koyu-Kırklareli: İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı’nın hemen yanı başındaki Panayır İskelesi Koyu, yaklaşık 200 metre uzunluğunda bir kumsala sahip. Gözlerden uzak olması sayesinde sosyal mesafeyi koruyarak keyif yapmak isteyenler için bire bir…

7-Sörf yapmak için ideal

Samandağı Plajı-Hatay: Antakya’da 14 km uzunluktaki Samandağı Plajı hem dinlenmek hem de bölgede etkili olan meltem ve lodos rüzgarları sayesinde sörf yapmak için çok uygun. Samandağ ayrıca Caretta Caretta ve hayalet yengeçlerinin de üreme alanı.

8-Arkası yeşil önü mavi

Çıralı Plajı-Antalya: 3.2 km uzunluğundaki Çıralı Plajı, Akdeniz’in berrak suyunun keyfini sürebileceğiniz enfes bir doğaya sahip. Sırtını çam ağaçlarıyla kaplı dağlara yaslayan Çıralı Plajı popüler olsa da sosyal mesafeyi koruyabileceğiniz genişlikte. Kemer’e 30 km uzaklıkta.

9-Caretta’lar yumurtluyor

İztuzu Plajı-Muğla: 5.4 km uzunluğundaki kumsalıyla 2008’de İngiliz The Times gazetesi tarafından ‘Avrupa’nın en iyi açık alanı ilan edilmişti. Dalyan’daki plaj mayıs-eylül aylarında akşam 20:00’den sabah 08:00’e kadar kapatılıyor. Çünkü bölge Carettalar’ın yumurtlama alanı.  

10-Göz alabildiğine kum ve deniz

Patara Plajı-Antalya: Kaş’a 43 km uzaklıktaki Patara Plajı, 12 km’lik sahil uzunluğu ve 1500 metreye ulaşan genişliğiyle Türkiye’nin en uzun plajlarından biri. İnce kumlu plaj, SİT alanı olduğu için el değmemiş havasını koruyor. 2020’de Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından “Patara Yılı” ilan edilmişti.

1 Yorum
Yorumlar
74 Medya | Yeni Bartın'ın açılış sayfası Yazar cizer
İnkum plajının Bartın'da değil Amarsraya uzaklığının verilmesi ilginç olmuş.

Yorum Yap
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, hakaret ve küfür içeren, kaba, müstehcen, kişilik haklarına zarar verici içeriklerden doğan her sorumluluk içeriği gönderen üyeye aittir.

BENZER HABERLER