×
Editör : 74medya
24 Temmuz 2020
Bartınlı kadınlar erkek şiddetine karşı eylem yaptı

Üniversite öğrencisi Pınar Gültekin’in Muğla’da katledilmesi, Bartın Kadın Platformu tarafından düzenlenen eylemle protesto edildi.

74MEDYA/GÜNDEM

Eski Belediye binasının önünde toplanan bir grup platform üyesi kadın, Pınar Gültekin ve öldürülen tüm kadınlar adına bir araya gelerek eylem yaptı. “İstanbul Sözleşmesi ve 6284’ü uygulayın. Yaşamak istiyoruz” yazan pankart taşıyan kadınlar, bir basın bildirisi okuyarak kadına karşı şiddeti simgeleyen dövizler taşıdı.

“Biz kadınlar, katiller, tecavüzcüler kim olursa olsunlar erkek egemenliğinin, şiddetin karşısında kadın dayanışmasının gücüne inanıyoruz” denilen basın açıklamasında “Kadınların yaşam güvencelerinden olan İstanbul Sözleşmesi’ni ve 6284 sayılı kanunu savunduğumuz ve yaşamlarımıza sahip çıktığımız için buradayız” ifadelerine yer verildi.

KADINLARIN TERCİHLERİNİ SORGULAYAN SORUMLUDUR…

Muğla’da kayıp olan üniversite öğrencisi 27 yaşındaki Pınar Gültekin’in eski erkek arkadaşına ‘hayır’ dediği için katledildiğine dikkat çekilen bildiride Özgecan Aslan, Şule Çet, Ceren Özdemir, ölmek istemiyorum diyerek haykıran Emine Bulut cinayetleri hatırlatılarak “Erkekler, kadınları öldürme cesaretini nereden buluyor?” diye soruldu.

Okunan bildiride “Kadınlar öldürüldüğünde bile yine katledilen kadınları suçlayan, onların tercihlerini sorgulayan, kadınları eşit görmek istemeyen, ötekileştiren” anlayış ile öldüreni değil; katledileni suçlayan, katilleri cezasızlıkla ödüllendiren hukukçular, erkek egemen, kadın düşmanı medya ve kadınların yaşam güvencesini ellerinden alan iktidarlar eleştirildi.

Son 18 yılda en az 15 bin 557, 2019’da ise Türkiye’de 474 kadının öldürüldüğüne dikkat çekilen bildiride “Haziran 2020 itibariyle 285 kadın katledildi. Artık tek bir kişi bile eksilmeyi reddediyoruz” dendi. İstanbul Sözleşmesi’nin önemine vurgu yapılarak “Hiçbir kadın hiçbir şekilde herhangi bir şiddeti hak ketmiş değildir. Bunu savunanlar ima edenler ve imaya yeltenen herkes katil Metin Cemal Avcı gibi katil ve sorumludur. İstanbul Sözleşmesi, hukuki güvencemizdir. Sözleşmeyi hedef almak kadına yönelik şiddeti teşvik etmektir” mesajı verildi.

Eylem sırasında polisin güvenlik önlemleri aldığı gözlendi. Bildirinin okunması ardından alkışlar eşliğinde sloganlar atan kadınlar, olaysız şekilde dağıldı.

Ellerinde dövizler taşıyan kadınlar “Şimdi bizden Pınar için, öldürülen kadınlar için sessizce yas tutmamız, ertesi gün her şey aklanmış gibi unutup hayatımıza devam etmemiz bekleniyor. Ama biz kadınlar yasta değil, İsyandayız! Bir aradayız ve yaşamlarımıza sahip çıkıyoruz. Yaşamak İstiyoruz!” dedi.

Yorum Yap
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, hakaret ve küfür içeren, kaba, müstehcen, kişilik haklarına zarar verici içeriklerden doğan her sorumluluk içeriği gönderen üyeye aittir.

BENZER HABERLER