×
Editör : 74medya
4 Şubat 2020
CHP il binasında Selim Karakaş izdihamı

23 Şubat’ta yapılacak CHP İl Kongresi için adaylar netleşmeye başladı. Avukat Nail Öztürk’ten sonra Selim Karakaş da adaylığını açıkladı. 2010 ve 13’te iki kez il başkanı seçilen Karakaş, tek aday olarak çıkmıştı. Bu kez üç adayla seçime gidilme ihtimali yüksek.

Adaylık açıklamasından bir gün önce “Tüm partili yol arkadaşlarımı ve dostlarımı yanımda görmekten büyük onur duyarım” mesajı paylaşan Selim Karakaş’ın bu çağrısı karşılık buldu. Saat 15:00’te CHP il binasında adım atacak yer kalmadı. Eski il başkanları, belediye başkanları, ilçe ve belde başkanları açıklama öncesi hazır bulundu. CHP’lilerin ‘Selim Abi’si Mimar Selim Karakaş, deyim yerindeyse nefes almanın bile zorlaştığı kalabalıkta adaylığını açıkladı.

İKTİDAR İSTİYORSAK SEFERBERLİK İLAN ETMELİYİZ

Konuşmasında AK Parti iktidarına sert eleştiriler yönelten Selim Karakaş “Eğer yerelde ve genelde iktidar olmak istiyorsak seferberlik ilan etmeliyiz. Milletvekillerimiz, belediye başkanlarımız, il ve ilçe başkanlarımız ve örgütlerimizle birlikte parti politikalarımızı toplumun her kesimi ile buluşturmalıyız. Sivil toplum örgütleri, sendikalar, meslek odaları ve demokratik kitle örgütleri ile birlikte kentimizin sağlık, eğitim, kadın, gençlik, tarım, turizm ve çevre sorunları ile ilgili çözümler üretmeliyiz” mesajı verdi.

PARTİ İÇİNE: BİRBİRİNİZİ KIRIP DÖKMEYİN

Karakaş’ın en dikkat çekici ifadeleri, parti içine yönelik oldu. Delege seçimleriyle başlayan kongreler sürecine değinen Karakaş, “Bu süreçte zaman zaman sertleşen, birbirini acımasızca eleştiren, kırıp döken arkadaşlarımızı üzülerek gözlemliyorum. Parti içi mücadelemiz 19 gün sonra son bulacak. 23 Şubat’tan sonra tekrar yüz yüze bakacağız. El ele, kol kola AKP iktidarına ve tek adam rejimine karşı mücadele edeceğiz. Her eleştiriye açığız ancak dostluk, kardeşlik ve birlikteliğimize zarar verecek davranışlardan kaçınmak zorundayız” ifadelerini kullandı.

KAZANIRSA 4. KEZ İL BAŞKANI OLACAK

Birlik ve beraberlik çağrısı yaparak “Desteğinizi bekliyorum” diyen Selim Karakaş, böylelikle 4. kez il başkanı olmak üzere göreve talip oldu. 2010 ve 2013’te tek aday olarak kongrelerden il başkanı olarak çıkan Selim Karakaş, 2014’te yönetimiyle birlikte istifa etmiş, CHP’ye kayyum atanmıştı. 2018 Aralık’ın da dönemin il başkanı İlknur Erkan’ın istifası ardından bu kez il başkanlığına atamayla gelen Selim Karakaş, 23 Şubat’ta kazanırsa dördüncü kez il başkanlığı koltuğuna oturmuş olacak. Karakaş, yarışın favorisi olarak görülüyor.

İLK ADAY AVUKAT NAİL ÖZTÜRK, GÖZLER KIRMIZI GRUPTA
CHP İl Kongresi öncesi ilk adaylık açıklaması geçen hafta gelmişti. Avukat Nail Öztürk, 23 Şubat’ta aday olacağını açıklarken yanındaki isimler dikkat çekti. 2018’de görevden alınan eski merkez ilçe başkanı Hacı Gölbucaklı ve bu duruma tepki göstererek gözyaşları arasında istifa eden eski il başkanı İlknur Erkan, o tarihten sonra ilk kez parti binasına geldi. Şimdi gözler, delege seçimlerinin kırmızı grubunda. Yonca Alemdar ve Altıok grubunun da bir aday çıkarma hazırlığı içinde olduğu öğrenildi.

Yorum Yap
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, hakaret ve küfür içeren, kaba, müstehcen, kişilik haklarına zarar verici içeriklerden doğan her sorumluluk içeriği gönderen üyeye aittir.

BENZER HABERLER