×
Editör : 74medya
24 Temmuz 2020
Herkes Ayasofya’daki kılıçlı hutbeyi konuşuyor. Amasra’da 5 asırdır var

Türkiye bugün 86 yıl sonra yeniden ibadete açılan Ayasofya’da Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın hutbeyi kılıçla okumasını konuşuyor. Bartınlılar, o geleneğe hiç yabancı değil.

74MEDYA/GÜNDEM

Ayasofya bugün tarihi günlerinden birini yaşadı. Yüzbinlerce kişi, 86 yıl sonra Ayasofya’da kılınan ilk Cuma Namazı’nda saf tuttu. Günün en çok konuşulan karesi ise Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın hutbeyi kılıç eşliğinde okuması oldu.

Osmanlı‘da fethedilen yerlerdeki en büyük kilise, camiye çevrilirken fethin sembolü olarak caminin minberine iki sancak asılır ve minberin sağ giriş tarafına bir kılıç koyulurdu. İşte o kılıç ve sancaklar bugün Ayasofya’da yeniden konuldu. Ali Erbaş da hutbeyi kılıçla okudu. Kılıçlı hutbe, şehrin kılıçla alındığı simgesi taşıyor.

Bartın, kılıçlı hutbeye hiç yabancı değil. Bartın’ın Amasra ilçesindeki Fatih Camisi’nde, Fatih Sultan Mehmed’in kenti fethetmesinin ardından başlayan “Kılıçlı hutbe” geleneği asırlardır yaşatılıyor. Fethin ardından Kaleiçi Mahallesi’nde yer alan camide her Cuma hutbeye kılıcı eline alarak çıkan imam veya hatip, duasını tamamladıktan sonra kılıcı minberdeki yerine koyuyor.

Cami imamlarından Erdal Yıldırım, kılıçlı hutbeyi şu bilgileri aktarmıştı: Bizans dönemine ait kilise, Mora seferinden dönen Fatih Sultan Mehmed’in 1460’ta Amasra’yı fethetmesi ardından camiye dönüştürülmüş.

Kılıç, Türk İslam tarihinde kudret ve adaletin sembolü olmuştur. Bu gelenek 556 yıldır sürdürülüyor. Osmanlı orduları tarafından fethedilen yerlerde komutanlar, devlet otoritesini göstermek için cuma günleri minbere kılıçla çıkıp hutbeyi okurmuş. 1460’da Amasra’nın fethinde de komutan kılıçla hutbe vermiş ve fethin anısına camiye kılıcını bırakmıştır. O tarihte kiliseden çevrilen camimizde fethin sembolü olarak cuma ve bayram hutbeleri kılıçla okunmaktadır. Fatih Camisi, ülkemizde yüz yıllar boyu kılıçla hutbe okunan nadir camilerden biridir” dedi.


Ayasofya’da bugün kılınan Cuma Namazı’nda Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş hutbeyi kılıçla okudu.

Yorumlar
74 Medya | Yeni Bartın'ın açılış sayfası Hasan Doğan
Ne kadar hazırcısınız, fotoğraftaki imam emekli olalı 4 yıl oldu. Kılıçla hutbe 556 yıl değil 560 yıldan beri devam ediyor. Haberi youtubeden dinleyip yapmayın bizzat birinci ağızdan, güncel olarak yapın. Not: İmam veya hatip değil İmam hatip denir.

Yorum Yap
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, hakaret ve küfür içeren, kaba, müstehcen, kişilik haklarına zarar verici içeriklerden doğan her sorumluluk içeriği gönderen üyeye aittir.

BENZER HABERLER