×
Editör : 74medya
16 Ocak 2020
Kumluca’nın orman köylüsüne ‘eve dönüş’ projesi

Geçen yıl kapanmanın eşiğinden dönen 50 yıllık Zafer ve Çevre Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, ormana dayalı faaliyet alanını genişletiyor. Mustafa Güney başkanlığındaki kuruluş, tarımdan hayvancılığa tüm köylerin kaderini değiştirecek bir proje üzerinde çalışıyor. 

Adında “Tarımsal kalkınma” olmasına rağmen bu güne kadar tarıma ilişkin tek bir faaliyette bulunmayan kooperatifin birinci hedefi, nitelikli tarımsal ve hayvansal üretime yönelmek. Yaban mersini ve bal ilk planda. Pazar ve ürünler belirlendi, işaret fişeği Salı günü atılıyor.

74MEDYA/EKONOMİ

Köyler boşaldı, verimli topraklar kaderine terk edildi. Her 100 kişiden 80’i para kazanmak, geçimini sağlamak için sanayileşen şehirlere göçtü. Birkaç kişi hariç ne gidenler mutlu oldu, ne de kalanlar. Çünkü ormana hapsoldular. Varsa orman yoksa orman… Ancak orada da deniz bitti. Üç beş aileye yetecek kadar iş üretiliyor artık. İş yok, yoksulluk çok.

Zafer Köyü (Helkeme), Uluköy, Üçsaray, Öncüler, Akörensöküler… Ve çevresinde yer alan daha onlarca köy; bu haber sizi yakından ilgilendiriyor…

Feshedilmekten son anda kurtarılan ve başkanlığına eski il genel meclisi üyesi Mustafa Güney’in getirildiği Zafer ve Çevre Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, bu günlerde harıl harıl bir faaliyet içinde. Çünkü adındaki “Tarımsal üretim”i hatırladı. Bölgeyi inceledi ve ortaya önemli fırsatlar çıktı; katma değeri yüksek üretim.

DEVREKLİ KOOPERATİFLERİ VE ÜRETTİKLERİNİ İNCELEDİLER

Peki bu iş nasıl olacak. Bartın’da görüştüğümüz Kooperatif Başkanı Mustafa Güney bir bir anlattı. Geçen hafta köylerdeki kadınları bir araya getirip Devrek’e götürdüklerini belirten Güney, “Siyez buğdayından ekmek fırınlarına, kuşburnundan yöresel reçellere ürettikleriyle müthiş bir pazar ve gelir yakalayan Devrekli kooperatifleri tek tek ziyaret ettik. Geri döndükten sonra hanımlarımıza sorduk; ne yapabiliriz diye. Bir sürü kıymetli fikir ürettiler. Ve biz de derhal harekete geçtik” dedi.

ARICILIK KURSU ARDINDAN YÜZLERCE ARI KOVANI KURACAĞIZ

İlk olarak bal üretimini gündeme aldıklarını söyleyen Güney, “Çünkü arılar hem bal üretiyor hem toprakların daha bereketli olmasını sağlayan polenleri taşıyor. Halk Eğitim Merkezi’ne gittik, arıcılık kursu istedik. Hemen kabul ettiler, kurs için öğrenci kayıtlarına başladık. Ulus Tarım İlçe Müdürlüğü’ne gittik. Kredi desteği hazır” diye konuştu.

1.5 LİRADAN SATILAN SÜTÜ 2.5 LİRADAN SATMAK İÇİN GİRİŞİMLERİMİZ VAR

Bir yandan da hayvansal üretimle ilgili incelemelerde bulunduklarına işaret eden Mustafa Güney, “Köylerimizde hatırı sayılır süt üretimi var. Envanter çıkartıyoruz. Sütün kilosunu 1.5 liradan satıyorlar. Bazı firmalarla görüştük. 2 liranın üzerinde, 2.5 liralık teklifler istedik. Çok sıcak yaklaşımlar aldık. Pazar hazır. Soğuk depo için kredileri inceliyoruz. Onu da kuracağız, köylümüz ürettiğini, alın terini kazanacak” ifadelerini kullandı.

YABAN MERSİNİ ÜRETETECEĞİZ. KESİNLİKLE PAZAR PROBLEMİ YOK

Ve en önemlisi; katma değeri yüksek yaban mersini üretimi için girişimlerde bulunduklarını anlatan Güney, şunları anlatıyor: “İlaç ve gıda sanayiinde kullanılan yaban mersininden iki üç yıl içinde yüksek verim alınabiliyor. Aynı fidandan 30-40 yıl verim alıyorsunuz. Katma değeri yüksek, kesinlikle pazar endişesi hiç yok. Antioksidan özelliği ve dikilen alanda çileğe göre 10 kat karlı üretim yapabiliyorsunuz. Bu fidanların temini için çalışmalara başladık.

KİMSEDEN PARA İSTEMİYORUZ. YÖRESEL ÜRETİMİMİZİ SATMAK İÇİN BİZE ÖZEL BİR PAZAR YERİ ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ. SALI GÜNÜ TOPLANIYORUZ…

Artık ormanda üç ay çalışıp 9 ay evde yatma dönemi bitti. Üretmek, pazarlamak ve kazanmak zorundayız. Başka çaremiz yok. Ben ve yönetimdeki arkadaşlarımız bu işe baş koyduk. Kimseden para istemiyoruz. Bize fikir versinler, yol göstersinler, önümüzü açsınlar. Pestil gibi yöresel ürünlerimiz için, çok önemli bir bölgede kooperatif pazarı kurmayı planlıyoruz. Turizm yolu üzerinde kurulacak bu pazarda doğrudan gelir getirecek, ticaretimizi geliştirecek bir kulvar oluşturacağız. Salı günü köylerimizde yaşayan kadın erkek tüm köylülerimizle buluşup bu projelerimizi paylaşmak istiyoruz. Tersine göçü başlatmak istiyoruz. Herkesi davet ediyoruz.”

Söz konusu toplantı Zafer Kooperatifi binasında, 21.01.2020, saat 13:00’te yapılacak. Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri de sağlanacak olanaklar ve kredilerle ilgili sunum yapacak, bilgi verecek.

Devrek’te hatırı sayılır bir başarı yakalayan kooperatifler, neler ürettiklerini Zafer’den gelen hanımlara anlattılar. 

Yorumlar
74 Medya | Yeni Bartın'ın açılış sayfası Sultanturgut
Bayanlara elisiisleriniogretipsatis yapmalarinafayardimci olabilirsiniz büyük birsatisolurbir
74 Medya | Yeni Bartın'ın açılış sayfası Cezmi Yılmaz Ormancı Emeklisi
inşallah hayırlısı Olur Çok Güzel bir proje köylülere maddi manavi olarak iyi bir destek olur en azından genç kardeşlerimiz işsiz kalmazlar göç önlenir Allah Yardımcınız Olsun inşallah. Tebrikler Başarılar Diliyorum Sn Mustafa Başkanım 👏👏👏👍
74 Medya | Yeni Bartın'ın açılış sayfası Harun özer
Helal olsun
74 Medya | Yeni Bartın'ın açılış sayfası Osman Açıkgöz 5
İşte bu biz yıllardır bunu savunduk helal olsun başkanım bunu başarırsanız bu millet sizi herzaman başına taç eder yıllardır basiretsiz yöneticiler yüzünden
74 Medya | Yeni Bartın'ın açılış sayfası Huseyin oren
Zafer ve çevre köylerinde orman muh memuru olarak görev yaptım kooperatif başkanın anlattıklarını yerine getirirseniz çevrede gurbete gitmeyi engellemiş olursunuz ben sizleri destekliyorum başarılar dilerim
74 Medya | Yeni Bartın'ın açılış sayfası Osman Aksoy
Yöremizin kalkınması için böyle atılımlara ihtiyaç var.Geç bile kalınmıştır.Daha önce de bu tür öneriler yapılmış,bir türlü teşebbüse geçilememistir. Arkadaşlarımızın ve yöneticilerimizin el birliği ile desteklenmesi,çevremiz için olumlu yönde desteklenmesi,sonuç alınması gerekmektedir. Orman orman ve orman işçiliği yöremizi kalkındırmaya yetmemektedir.Alternetif yolları seçilmesinde geç bile kalınmıştır. Böyle olumlu fikirler ortaya.atan ve destek veren herkese teşekkür ederim.Başarılar dilerim.
74 Medya | Yeni Bartın'ın açılış sayfası Cahit İnebey cok guzel proceler bunlar
Yolun acık olsun baskan bu tur proceler harıka tarım uzerınden meyvecilik seracılık gıbı pazar uretımine önem verılsin
74 Medya | Yeni Bartın'ın açılış sayfası ,
Zeytin elma ceviz ve kivi gibi urun yetistiricisine destek versin
74 Medya | Yeni Bartın'ın açılış sayfası Ahmet Altunsoy
Bu sadece zafer köyüne ayit değil ulukiyde olsun bu pracenin icinde

Yorum Yap
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, hakaret ve küfür içeren, kaba, müstehcen, kişilik haklarına zarar verici içeriklerden doğan her sorumluluk içeriği gönderen üyeye aittir.

BENZER HABERLER