×
Editör : 74medya
10 Mayıs 2020
Mağazalar kepenkleri açtı, esnaf normal hayata hazırlanıyor

Kepenk açan mağazalar ateş ölçer ile müşterileri almaya başladı, eski çarşıda küçük dükkanlarda hummalı bir tamir tadilat hazırlığı yaşandı.

74MEDYA/YAŞAM

Hava güneşli, Bartın sakin bir Pazar yaşadı. Hem Anneler Günü, hem 65 yaş üstü vatandaşların 4 saatliğine de olsa sokağa çıkabilme olanağı tanınmasıyla şehirde kontrollü bir hareketlilik yaşandı bugün.

Haftalardır kapalı olan büyük mağazaların kepenk açtığı gözlendi. Hükümetin normalleşme takviminde AVM’lerin 11 Mayıs’ta açılacağını duyurması ardından Bartın’da mağazaları bulunan markalar müşteri kabul etti. LC Waikiki gibi bazı büyük mağazalar, müşterilerini ateşini ölçerek aldı içeriye. Maskeler takılı, sosyal mesafeye de dikkat edildiği gözlendi. Spor mağazaları, ayakkabıcılar, iç giyim mağazaları hepsi açıktı.

BERBERLER, KUAFÖRLER YARIN SABAH İŞBAŞI YAPACAK

Eski çarşının küçük sokaklarında da hazırlık vardı. Manifaturacılar, çay ocakları, giyim mağazalarının çoğunda tamir-tadilat, temizlik faaliyetleri gözlendi. Kimisi cam ve kapıların pervazlarını sağlamlaştırdı, kimisi yıllardır ihmal ettiğini kırık dökük yerleri tamir etti.

Tarihi su terazisi mevkiinde çarşının eski esnaflarından olan ayakkabı tamircisi Candemir Yazıcı, tüm dükkanı boşaltarak rafları, makineleri elden geçirdi. Dediğine göre bu kadar kapsamlı tadilatı 10 yıl önce yapmıştı.

Normalleşme takvimi kapsamında yarın berber ve kuaförler de iş başı yapacak. Berber esnafı ve güzellik salonlarında da yarına hazırlık hemen her sokakta dikkat çekti.

NORMALLEŞMEDE İKİNCİ AŞAMA 27 MAYIS’TA BAŞLAYACAK

Dört aşamalı normalleşme planında birinci aşama 11 Mayıs’ta başlayacak; pazar yerleri, AVM’ler, kuaförler ve güzellik salonları açılacak. İkinci aşama 27 Mayıs-31 Ağustos, üçüncü aşama 1 Eylül-31 Aralık, dördüncü aşama ise aşının bulunmasının beklendiği 1 Ocak ve sonrası olarak planlandı.

LOKANTA VE KAFELER NE ZAMAN AÇILACAK?

Ramazan ayından sonra uygulanan kısıtlamalarda kademe kademe rahatlama olacak. Restoranlar, kafe ve lokantaların normalleşme sürecinin ikinci yarısı olan haziran ayı ortasında açılması planlanıyor. Restoranlarda maske ve mesafe kuralı zorunlu olacak, sandalye sayısı azaltılacak.

1 Yorum
Yorumlar
74 Medya | Yeni Bartın'ın açılış sayfası Mentor
Sokağın nabzını tutuyorsun kardeşim, adam gibi gazetecilik böyle yapilir

Yorum Yap
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, hakaret ve küfür içeren, kaba, müstehcen, kişilik haklarına zarar verici içeriklerden doğan her sorumluluk içeriği gönderen üyeye aittir.

BENZER HABERLER