×
Editör : 74medya
20 Mayıs 2020
Türkiye’nin en kapsamlı tesisi Bartın’a kurulacak

Bartın Valiliği’nde bugün sessiz sedasız çok önemli bir projeye imza atıldı. Üniversite kampüsünde 23 bin m2’lik “Engelsiz yaşam alanı” kurulacak. Çocuktan yetişkine engellilere yönelik Türkiye’nin en kapsamlı tesisi olacak.

74MEDYA/YAŞAM

“Engelsiz Yaşam Alanı Projesi”ne göre, Bartın Üniversitesi’nin Kutlubey Kampüsü’nde 20 bin metrekare açık alan ve 3 bin metrekare kapalı alan üzerine Türkiye’nin bu alandaki en kapsamlı tesislerinden biri hizmete sunulacak. Proje tamamlandığında her tür engelli grubuna giren çocuklar ve yetişkinler ile aileleri rehabilitasyon, eğitim ve sosyal destek hizmetlerinden yararlanabilecek.

ÜNİVERSİTEYİ DAHA NİTELİKLİ HALE GETİRECEK

Proje kapsamında kurulacak tesiste tüm engelli bireylerin, ailelerinin, özel eğitim öğretmen ile öğrencilerinin yararlanacağı açık ve kapalı alanlar inşa edilecek. Kendi içinde bütünleşik olan projeyle engelli bireylere fiziksel ve sosyal imkânlar ile eğitim imkânı sağlanacak, ayrıca Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Binası, Konaklama Tesisi, Bilimsel Araştırma Laboratuvarı, iş atölyesi, fizyoterapi salonu, müzik ve ritim odası, uygulama evi, aile el sanatları odası, robotik kodlama atölyesi, açık spor alanı, çocuk parkı, trafik eğitim pisti, bisiklet parkuru, tarım alanı, at parkuru, kümes hayvanları barınağı ve evcil hayvanlar birimleri de tesis bünyesinde yer alacak.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sedat Yazıcı, toplam bütçesi 5 milyon 867 bin TL olan projenin 4 milyon 395 bin 425 TL’sinin BAKKA tarafından sağlanacağını da ifade etti.

VALİ SİNAN GÜNER: ŞEHRİMİZ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Engelsiz Yaşam Alanı Projesi, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) desteği ile haya geçirilerek. Sözleşme; Bartın Valisi ve BAKKA Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Güner, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun tarafından imzalandı.
Vali Güner, engelliliğin, yalnızca engelli fertleri ve onların ailelerini değil, toplumun bütün kesimlerini yakından ilgilendiren sosyal bir mesele olduğunu ifade ederek “Bu kapsamda imzaladığımız bu proje de hem şehrimiz hem de bölgemiz için oldukça önemlidir. Bartın Üniversitesi’nin bu çalışmaları bizleri gururlandırmaktadır” dedi.

Bartın Üniversitesi Kutlubey Kampüsü…
0 Yorum

Yorum Yap
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, hakaret ve küfür içeren, kaba, müstehcen, kişilik haklarına zarar verici içeriklerden doğan her sorumluluk içeriği gönderen üyeye aittir.

BENZER HABERLER