×
Editör : 74medya
15 Mayıs 2020
Ulaştırma Bakanı: Bartın ihracat merkezi olacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Saltukova  Havalimanının pistinin hem uzatılacağını, hem de genişletileceğini açıkladı. 

74MEDYA/GÜNDEM

Bakanı Karaismailoğlu, Zonguldak Havalimanı pist genişliğini 15 metrenin üzerine, uzunluğunu 3 bin metreye çıkartıyoruz” dedi. Havaalanı pistinin uzatılması için bir süredir çalışmalar sürüyor. Ancak genişliği de yetersiz olduğu için sık sık uçakların inişlerinde problemler yaşanıyordu.

NAKLİYE VE BÜYÜK YOLCU UÇAKLARI DA İNEBİLECEK

Havaalanında yapılacak çalışmayla ilgili detayları ise AK Parti Zonguldak Milletvekili Polat Türkmen açıkladı. Türkmen “Hava limanımızın mevcut pist uzunluğu 1800 metreden 3000 metreye çıkartılacak olup genişliği de 30 metreden 45 metreye çıkartılacaktır. Böylelikle büyük gövdeli nakliye ve yolcu uçaklarımızın havalimanınıza inmesi sağlanacak olup hava ulaşımında ki önemli sorun da giderilmiş olacaktır” bilgisini verdi.

Pistin kısa ve dar olması nedeniyle sadece küçük uçakların inebildiği Saltukova Havaalanı’nda pistin uzayıp genişlemesiyle nakliye uçakları bile inebilecek.

FİLYOS PROJESİ’NİN YÜZDE 67’Sİ TAMAMLANDI

Temaslarda bulunmak üzere bugün Zonguldak’ı ziyaret eden Bakan Karaismailoğlu, Bartın’ı da yakından ilgilendiren açıklamalarda bulundu. Filyos Liman şantiyesini gezen Bakan Karaismailoğlu, bu projeye çok önem verdiklerini, Filyos Limanı’nın faaliyete geçmesiyle lojistik üs konumuna geleceğini anlattı. Karaismailoğlu, projenin başta Türkiye’yi, uluslararası ulaşım koridorları üzerinde önemini arttıracağını ifade etti.

BARTIN-ZONGULDAK-KARABÜK İHRACAT MERKEZİ OLACAK

Bakan Karaismailoğlu, şunları söyledi: “Sadece Zonguldak’ın değil, başta Karabük ve Bartın olmak üzere tüm Batı Karadeniz ve İç Anadolu’nun ihracat merkezi haline gelecektir. Ayrıca Rusya, Balkanlar ve Orta Doğu ülkeleri arasındaki potansiyel trafikten kaynaklanacak kombine taşımacılık zincirinin aktarma merkezi olacak ve tüm bölgenin yükünü Karadeniz üzerinden Rusya’ya, Balkanlara, İskandinav ülkelerine taşıyacaktır. Filyos Limanı’nın şu anda proje genelinde ilerleme oranımız yüzde 67. Projemizi bu yıl sonunda bitirip hizmete almayı hedefliyoruz.

Bakan Karaismailoğlu, Filyos Limanı bölgesinde incelemelerde bulundu.

Ana mendireği 2 bin 450 metre, en derin yeri 19 metre, rıhtımının uzunluğu ise 3 bin metre olacaktır. Elbette sadece limanı yapmakla iş bitmiyor. Bu limanın bağlantı yollarını da en iyi şekilde tesis etmeniz gerekiyor. Bu noktada da limanımızın karayolu ve demiryolu bağlantısı etüt proje fizibilite çalışmalarını tamamladık. En kısa zamanda ihalesini gerçekleştirip inşasına başlamayı hedefliyoruz.”

*Kaynak: Zonguldak Pusula

Yorum Yap
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, hakaret ve küfür içeren, kaba, müstehcen, kişilik haklarına zarar verici içeriklerden doğan her sorumluluk içeriği gönderen üyeye aittir.

BENZER HABERLER